Ana Hatları ile Öğrenci Vizesi (Tier 4-Student Visa and Short Term Study Visa)

İngiltere’de eğitim almak için yaşınıza, alacağınız eğitimin kategorisine ve kalacağınız sureye göre başvurulabilecek birden fazla vize tipi mevcuttur. İlk olarak Short Term Study Visa yani Kısa Dönem Öğrenci Vizesini açıklamaya çalışalım.

Kısa Dönem Ögrenci Vizesi

Kısa dönem öğrenci vizesi,Tier 4 Öğrenci vizesinden farklı olarak kısa bir süre için İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler için getirilmiştir. Bu eğitim; burada katılmak istediğiniz dil okulu, yaz okulu ve sertifika programlarını kapsamaktadır.

Neler Bu Vizeye Dahil Değildir?

  • Bu vize kapsamında herhangi bir devlet okulunda eğitim alamazsınızç
  • Çalışma izniniz bulunmaz.
  • Vize sürenizi uzatamazsınız.
  • Aile üyelerinizi getiremezsiniz.
  • Kamu fonu talep edemezsiniz.

Kısa Dönem Ögrenci Vizesi Ne Kadarlık Bir Süre İçin Verilir?

Katılacağınız kursa göre 6 ay ila 11 ay süresince vize verilebilir. Eğer 11 aylık vizeye başvuracaksanız en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir.

Bilinmesi Gerekenler

Vizeye başvuru yapabilmeniz için katılacağınız eğitim programından tarafiınıza Kabul Mektubu yerine geçen CAS numarası gönderilmelidir. Bu numara geldikten sonra da 6 ay içerisinde vize başvurusu yapılmalıdır. Hesaplarınızda, burada çalışmadan veya herhangi bir yardım almadan yaşamınızı sürderebileceğinizi ispatlayacak kadar yeterli para olduğunun gösterilmesi gerekir.

Tier 4 Öğrenci Vizesi

Tier 4 Öğrenci Vizesi, İngitere’de eğitim görmek isteyen öğrencilere yönelik vize türüdür.

Kimler Başvurabilir?

Başvuru yapan kişilerin 16 yaşından büyük olması ve yeterli İngilizce anlama, konuşma yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca bir eğitim kurumundan örneğin; lise, üniversite, dil okulu veya kabul yazısı verebilecek yetkinlie sahip herhangi bir eğitim kurumu vb koşulsuz bir teklif alması ve maddi açıdan İngiltere’de yaşamaya yeterli imkanları olduğunu kanıtlaması gerekir. Maddi yeterlilik kıstası İngitere’ye ulaşım, okul ücreti, konaklama ve diğer genel giderleri karşılayabilecek paranın bulunmasıdır.

Bilinmesi Gerekenler

Bu vizeyle ülkeye giriş yaptığınızda, haftada 20 saate kadar çalışma izniniz bulunmaktadır. Bu limitin aşılması halinde sınır dışı edilme ve bir daha İngiltere’ye girememe gibi sonuçlarla yüzleşebilirsiniz. Bu vize türünde de kısa dönem vizesinde olduğu gibi eğitim göreceğiniz kurumdan Kabul Mektubu yerine geçen CAS-Confirmation of Acceptance for Studies- numarası almanız gerekir. Numara alındıktan sonra 6 ay içinde vize başvurusu yapılır.

Bütün Bunlara Ek Olarak, yukarıdaki tüm şartları sağlamak koşulu ile 4-17 yaş arasındaki çocuklar da Child Student Vizesine başvurabilir. Burada ayrıca ebeveynlerden alınacak bir rıza mektubu gerekmektedir.

Peki Biz Acreon Academy Olarak Ne Sunuyoruz?

Tüm bu vize sürecinin başlangıç aşamasından İngiltere’ye varana kadar Acreon Akademinin tecrübeli çalışanları sizinle birlikte olacaktır. Sizin ihtiyaç ve isteklerinize göre en uygun okulu bulmak, var olan konaklama seçeneklerini değerlendirmek ve vize başvurunuzun sorunsuz ilerlemesi için yardımcı olmaya hazırız. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TOP